Created with WebWaveCMS
BORTEL - BOROWSKA
KANCELARIA ADWOKACKA
Osoby zapobiegliwe i dbające o swoje sprawy wiedzą, że pewne decyzje i czynności należy podjąć w sposób przemyślany. Jeśli chcemy więc uporządkować sprawy majątkowe na wypadek śmierci, decydujemy się najczęściej na sporządzenie testamentu. Wtedy też niektórzy pytają o zachowek. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, w której spadkodawca chce pozbawić określoną osobę prawa do zachowku.
Można tego dokonać przez wydziedziczenie czyli wskazanie w sporządzonym testamencie, kto i z jakich powodów ma zostać pozbawiony prawa do zachowku. Co to oznacza w praktyce? Nie wystarczy samo pominięcie określonej osoby w testamencie, ponieważ należy wymienić ją z imienia i nazwiska oraz wskazać, że zostaje ona wydziedziczona z jakiegoś konkretnego powodu. Jakiego? Tutaj z pomocą przychodzi nam ustawa, zgodnie z którą spadkodawca może wydziedziczyć daną osobę czyli pozbawić prawa do zachowku, jeżeli:
wbrew jego woli, uprawniony do zachowku postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (wpadł w nałóg i pomimo próśb nie chce podjąć leczenia, związał się ze środowiskiem przestępczym)
dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci
uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (brak opieki, zainteresowania, pomocy
Czy to wystarczy?
Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie sprawy porządkuje wszelkie kwestie definitywnie, ale nie można zapominać o jednym, istotnym zagadnieniu.
Ewentualny i przyszły wydziedziczony może posiadać dzieci i to od naszej woli jako spadkodawców zależy, czy te dzieci będą mogły w przyszłości żądać zachowku czy też nie.
Innymi słowy, samo wydziedziczenie syna lub córki nie pozbawia wnuków prawa do żądania zachowku. Taki stan rzeczy został potwierdzony m.in. wyrokiem Sądu Najwyższego z dn. 3 grudnia 2015 r. (sygn. akt III CZP 85/15). Jeśli więc umiera wydziedziczony, a jego zstępni (czyli wnukowie lub prawnukowie spadkodawcy) nie zostali wydziedziczeni, to mogą oni w przyszłości żądać zachowku od pozostałych spadkobierców. czy taki stan rzeczy ma jakieś znaczenie praktyczne? Wydaje się, że tak. W sytuacji gdy córka była wielokrotnie karana i odbywała karę pozbawienia wolności, natomiast wnuk jest związany ze środowiskiem przestępczym i uzależniony od narkotyków, a jego dziadek dokona wydziedziczenia wyłącznie swojej córki, pomijając wnuka, to wówczas wnuk będzie mógł żądać od spadkobierców zachowku.
ARTYKUŁY