ARTYKUŁY
W dn. 8 września 2016 r. weszła w życie zmiana ustawy o kodeksie postępowania cywilnym oraz prawa o notariacie. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami do rejestru spadkowego trafią nie tylko akty poświadczenia dziedziczenia wydawane przez notariuszy, ale również postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (wydane przez Sąd).
Ustawodawca przewidział, że akty i tego rodzaju postanowienia będą rejestrowane w systemie elektronicznym w dniu, w którym zostały wydane.
Skąd taka pilność i skrupulatność? Dotychczas, dosyć znane i często spotykane były sytuacje, w których różne sądy wydawały postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po tej samej osobie. Oczywistym jest, że rejestrowanie takiego postanowienia nie jest dobrowolne i wiąże się z uiszczeniem obowiązkowej opłaty w wysokości 5 zł.
Kto i w jaki sposób uzyska dostęp do tajemnej wiedzy o zarejestrowanych dokumentach potwierdzających nabycie spadku? Każdy, kto zechce sprawdzić bądź uzyskać taką informację, będzie musiał znać nr PESEL spadkodawcy lub inne dane, które go identyfikują oraz wprowadzić je w formularzu na stronie https://rejestry-notarialne.pl/37. Po uzyskaniu dostępu otrzymamy między innymi informacje o numerze wpisu, dokładnej dacie i czasie dokonania wpisu, dacie i miejscu oraz osobie notariusza, który sporządził akt poświadczenia dziedziczenia lub oznaczeni sądu, który wydał postanowienie.
W ten sposób uzyskujemy możliwość sprawnego ustalenia informacji o spadkodawcy, działaniach podejmowanych przez spadkobierców lub wierzycieli, a także o miejscu położenia dokumentów (aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku), co można wykorzystać w innym postępowaniu (np. o dział spadku).
BORTEL - BOROWSKA
KANCELARIA ADWOKACKA
T: 608 203 818
E: adwokat@bortelborowska.pl
Created with WebWaveCMS
Adres biura: ul. Opawska 40 p. I, 47-400 Racibórz
T: 608 203 818
E: adwokat@bortelborowska.pl